This story draft by @smokesigaraniztr has not been reviewed by an editor, YET.

E Sigara Satın Al

E sigara sitesi HackerNoon profile picture

E sigara sitesi

https://www.smokesigaraniztr.com/ e sigara sitesi

Araştırmacı Dr.Konstantinos Farsalinos, son araştırması hakkındaki düşüncelerini paylaşmayı bir kez daha memnuniyetle kabul etti (e-sigaralar ve kalp üzerine yaptığı araştırmalarla ilgili röportajlarını burada e-sigaraya yönelik tutumu hakkındaki düşüncelerini burada görebilirsiniz ).

Ayrıca, diğer bilim adamları, kampanyacılar ve kişilerle e-sigaralar hakkında daha fazla röportaj için buraya tıklayın.

Smokesigaraniztr e sigara satıcısıda Türkiyeden röportaj için teşekkür ederiz.. Paul Bergen'e bir kez daha teşekkürler!

Bu röportaj, Sigarayı Tamamen Değiştirmeyi Başarmış Bir Grup “Vapers”ta Elektronik Sigara Kullanımının Nikotin Düzeyleri Seçimi ve Kalıplarını Değerlendirmek adlı en son çalışmasındaki bulguları tartışıyor (Libertas Academica – Freedom in Research adresinde mevcuttur.

Başlık, sigaranın özünü açıklar. çalışma – e-sigara kullanarak sigarayı başarılı bir şekilde bırakan kişilerin bunu nasıl yaptığını incelemek.

Elektronik Sigarayı Bırakmak

PLB : Her şeyden önce, başarısız olanlar yerine başarılı bir şekilde bırakan insanları inceleme fikrini tercih ederim, başarısızlıklar yararlı bilgiler sağlasa da, başarı kalıpları ortalama sigara içicisi için yararlı stratejiler tasarlamayı çok daha kolay hale getirir. Grubunuz bize vaping deneyen sigara içenleri ne kadar temsil ettikleri konusunda herhangi bir fikir vermese de, sigarayı bırakmayı düşünen sigara içenler için faydalı olabilecek bir model sunuyor gibi görünüyor.

KF : Hem başarı hem de başarısızlık hikayelerini incelemek önemlidir. Başarı hikayeleri, sigara içenlerin e-sigaraya nasıl yaklaşması gerektiği, nasıl kullanılacağı ve ne beklemeleri gerektiği konusunda bize rehberlik edecek. Başarısızlıkları incelemek, olası tuzaklardan kaçınmamıza yardımcı olacak ve sonunda daha verimli e-sigaraların geliştirilmesine yardımcı olacak bilgiler sağlayabilir.

PLB : Modelin organik olarak türetildiği fikrini de çok beğendim, yani model, üst üste bindirilmiş bir protokolün aksine, kendi kendine ilaç kullanan bireyler tarafından e-sigaraların nasıl kullanıldığına göre doğal olarak ortaya çıktı. Ancak, çalışma grubunuzdakilerin kaçının bırakma niyetinde olduğunu merak ediyorum. Bunu kısmen Dr. Polosa'nın istemeden bırakmayı bulduğu çalışmasıyla ilgili olarak sordum. Sadece sigara içmenin yerine geçme niyetiyle vapinge başlayan insanlar, sonunda bıraktılar. Bu istemeden bırakanlar da grubunuzun bir parçasını oluşturmuş olabilir, çünkü %62'si bırakma girişiminde başarısız oldu, ancak hepsi zaman içinde sigarayı azalttı.

KF : Bu konuda benim görüşüm biraz alışılmadık. Tüm sigara içenler sigaranın olumsuz etkilerini bildiğinden, hepsinin bırakmak istediğine inanıyorum. Sorun şu ki, sigara içenlerin çoğu, bağımlılık ve sigaradan algıladıkları zevk nedeniyle bunu yapamıyor. Sigara içme deneyimlerini bırakmaya veya yoksunluk semptomlarıyla uğraşmaya istekli değiller. E-sigaraların bu sigara içen grubuna yardımcı olma potansiyeline sahip olmasının nedeni budur.

Sigara içmenin yerine geçer, kullanıcı için zevk sağlar ve bu nedenle sigarayı bırakma yöntemi olarak değil, bir zevki daha az zararlı olan başka bir zevkle değiştirme yöntemi olarak sigara içenler tarafından daha kolay benimsenebilir. E -sigaranın sağladığı nikotin dağıtımı ayrıca sigara bağımlılığının kimyasal kısmıyla baş etmeye yardımcı olur ve sigara içme isteğini azaltır. Bu nedenle, sigara içenleri, bırakmak için yardım isteyenler ve bunu yapmayanlar olarak ayırırdım. Ama herkesin bırakmak istediğine inanıyorum. Bu durumda, çalışmamda gerçekten de, e-sigarayı meraktan kullanmaya başlayan ve bırakmak için yardım aramaya karar veren birkaç katılımcı vardı.

Elektronik Sigarayı Bırakırken Nikotin Konsantrasyonu

PLB : Bu çalışmanın ana fikrini anlarsam, ortalama bir katılımcı bir e-sigara kullanmaya başladı ve sigaralarının bir kısmını değiştirdi. Nikotin konsantrasyonu düşükse, tüm sigara içmelerini e-sigara kullanımına bırakacak kadar zevkli hale getirdiler ve zamanla konsantrasyonu düşürmeye başladılar. Yönlendirilmiş bir protokole benziyor, belirli bir konsantrasyonda başlayın, sigara içmenin yerini alabileceği noktaya yükseltin, ardından konsantrasyonu azaltın.

KF : Çalışma geriye dönük bir analizdi. Sigarayı bıraktıktan 8 ay sonra katılımcılarla görüştük ve e-sigara kullanarak sigarayı nasıl bıraktıklarını değerlendirdik. Bu bize, e-sigarayı kullanmak istediklerinde sigara içenlere tanıtmamız gereken strateji hakkında değerli bilgiler sağlayabilir. Ana noktalar şunlar olacaktır: yüksek düzeyde nikotinle başlamaktan korkmayın, ihtiyaçlarınıza ve tercihlerinize uygun uygun ekipmanı ve nikotin gücünü (tatlandırıcılar da ekleyeceğim) seçerken sabırlı olun ve mümkünse deneyin. nikotin alımını kademeli olarak azaltın.

PLB : Konsantrasyonu azaltmadaki bu son adım ve başka yerlerden birçok gazetenin sonunda sıfır nikotin formülasyonlarına yöneldiğini gösteren raporlar, e-sigaraların sigara içmekten daha az bağımlılık gösterdiğini gösteriyor gibi görünüyor. Bu, e-sigaralara karşı çıkan tüm nikotin karşıtı bağnazları sevindirmeli, nikotin bağımlılığına giden ek bir yol var. Görünüşe göre sadece sağlık sorunlarından kaçınmakla kalmıyor, aynı zamanda bağımlılığın kendisine de karşı koyabiliyorlar.

KF : Bu bir olasılık olabilir ama bunun herkes tarafından başarılabileceğinden şüpheliyim. Çoğu gazetenin kullandıkları e-sıvılardaki nikotin konsantrasyonlarını azaltmaya çalıştığını biliyorum. Bununla birlikte, bazı durumlarda buna sıvı tüketiminde (günde ml) önemli bir artışın eşlik ettiğini gözlemliyoruz. Bunun iyi bir şey olduğunu düşünmüyorum. Bunun tersini yapmaktansa daha yüksek nikotin konsantrasyonu ama daha az likit kullanılması tercih edilir bence.

Unutmayalım ki kişiler e-sigara sayesinde nikotin bağımlısı olmazlar. Sigara içtikleri için zaten bağımlıydılar, bu nedenle bağımlılık sorunu yok (sigara içmeyenlerin e-sigara kullanmasını tartışmıyorsak). Sıfır nikotinli sıvı kullanan kişilerin bir kısmının olduğunu kabul ediyorum, ancak hiçbiri e-sigara ile nikotin alımını azaltmak istediği için sigaraya tekrar başlama riskini almamalı. Nikotin karşıtı fanatiklere gelince, ideal hedefin sigara, nikotin ve e-sigaradan kurtulmak olduğuna katılsam da, davranışları ve tavsiyeleri sigara içenler için tehlikelidir. Sigara içerek zaten nikotin alan insanlardan söz ederken nikotini şeytanlaştırmanın hiçbir nedeni yok.

PLB : Kağıtların daha yüksek nikotin konsantrasyonu ama daha az sıvı kullanmasını tercih edeceğinizi söylüyorsunuz, nedenini açıklayabilir misiniz? Sigarayı bırakma olasılığını artıracağı için mi yoksa elektronik sigaranın güvenliği konusunda endişeleriniz mi var?

KF: Araştırmalar, nikotin inhalasyonunun akciğerlere zarar vermediğini ve daha önce de söylediğim gibi, nikotinin kendisinin sigaraya bağlı hastalıkları teşvik etmede minimal etkileri olduğunu göstermiştir. Aksine, tatlandırıcıların solunması konusu bilinmeyen bir bölgedir. Bu maddeler gıda kullanımı için onaylanmış olabilir (hepsi değil, bazı şirketler gıda kullanımı için onaylanmamış tütün özleri kullanır), ancak ısıtıldığında, buharlaştırıldığında ve solunduğunda etkilerini bilmiyoruz. Laboratuvar çalışmalarından elde edilen ön veriler, bazı tatlandırıcıların kültürlenmiş hücreler üzerinde sitotoksik bir etkiye sahip olabileceğini, hücre hayatta kalmasının e-sigaradaki nikotin seviyelerine bağlı olmadığını göstermiştir. Tabii ki, laboratuvar çalışmalarının sonuçlarını insan in vivo etkilerine tahmin etmek zordur, ve tütün dumanına eşit veya ondan daha fazla sitotoksik olan herhangi bir sıvı görmediğimizi belirtmek gerekir. Bununla birlikte, araştırma yoluyla, hangi ürünlerin en az zararlı olduğunu tanımlayabileceğiz ve inanıyorum ki kişiler bunu bilmek isteyecektir.

PLB : İnsanların daha yüksek konsantrasyonlarda nikotin kullandıklarında soludukları miktarı azaltacakları kanıtlandı mı? Çoğumuz, hangi konsantrasyonu kullanırsak kullanalım, aynı şekilde vape yapma eğilimindeyiz.

KF : Kanıtlanmış diyemem ama birçok gazete nikotini düşürmenin tüketimi artırdığını görüyor. Normal sigaradan hafif sigaraya geçtiğinizde de aynı şey olur. Elbette bu, tüm kağıt havlularda geçerli değildir, ancak nikotin konsantrasyonlarındaki farkın önemli olması çok yaygındır (örneğin, 24mg/ml'den 12mg/ml'ye veya 6mg/ml'ye gidersiniz). E-sigara kullanmanın avantajı, nikotin konsantrasyonunda kademeli ve küçük azalmalar yapabilmenizdir ve bu, tüketimi artırmadan nikotini düşürmenize yardımcı olabilir.

Sigara, Elektronik Sigara ve Nikotin Bağımlılığı

PLB : “Bağımlılığın” (ve çoğumuz bu kelimenin gerçek faydasını sorguluyor) inanmaya yönlendirildiğimiz kadar nikotin ile yakın bir ilişki içinde olup olmadığını merak etmelisiniz. E-sigaralar benzer seviyelerde nikotin sağlıyorsa ve aşağı yukarı aynı şekilde, sigara içmekle aynı şekilde, o zaman neden daha az bağımlılık yapmaları için herhangi bir neden var? Sigarayla veya tütünle ilgili bunu açıklayabilecek başka bir şey var mı?

KF : Birçoğumuz yaygın olarak nikotin bağımlılığı terimini kullanıyoruz. Asıl mesele, çok daha karmaşık olan sigara bağımlılığıdır. Fagerstrom, sigara bağımlılığını test etmek için nikotin bağımlılığı testini yeniden adlandırdı. Sigara bağımlılığının kimyasal kısmına odaklansak bile, nikotinin bağımlılık potansiyeline başka kimyasalların da katkıda bulunduğu görülüyor. Monoamin oksidaz inhibitörleri gibi tütün alkaloidlerinin kimyasal bağımlılıkta önemli rol oynadığını gösteren çalışmalar mevcuttur. Ancak bu konuda dikkatli olmalıyız ve sigara içmeyenlerin nikotin kullanmaya başlamasına gerek olmadığını (bu ister sigarayla, ister e-sigara kullanımıyla olsun) açıkça belirtmeliyiz.

PLB : Pek çok potansiyel bırakanlar için bir engel teşkil edecekleri için tıbbi düzenlemelere karşı çıkıyorsunuz ve burada başarılı bırakanlar, tam da bu yetkililerin istediği şekilde kendi kendine ilaç vermiş görünüyor. Ne yazık ki, tıbbi gözetim altında, doğal bir süreç gibi görünen şeyi atlatacak türden izinsiz girişler ortaya çıkabilir. Ya da en kötüsü, kişiler, konsantrasyonu “bırakma” seviyesine yükseltme yeteneğinden mahrum kalacaktı. (Dr, Polosa ayrıca daha yüksek nikotin konsantrasyonlarının bırakma başarısı ile pozitif olarak ilişkili olduğunu buldu.)

KF : E-sigaraların tam potansiyellerini göstermelerine izin verilmesi zorunludur. Çok çeşitli cihazlar, tatlar ve nikotin güçleri olması tesadüf değildir. Bunun nedeni, her kullanıcının farklı tercihlere sahip olmasıdır. Değişkenlik, her sigara içen kişinin neyi tercih edeceğini seçmesine yardımcı olacaktır. Başka bir nikotin soluma cihazına ihtiyacımız yok; kullanıcıya memnuniyet sağlayan bir ürüne ihtiyacımız var. Bunu kısıtlarsak veya daha verimli yeni ürünlerin evrimini durdurursak, sigaraya bağlı hastalıkları azaltmak için tarihi bir fırsatı kaybederiz.

(Ayrıca bakınız: Elektronik Sigaralar Gerçekten Nikotin Kadar Bağımlılık Yapar mı? )

Ülkemizde ve Yeni Zelanda da Sigarayı Bırakma E-Sigara Çalışması

PLB : Aslında, çalışmanız , yama ile aynı başarıya sahip e-sigaralarla ilgili manşetlerde sona eren Yeni Zelanda araştırması hakkında fikir verebilir.

Bu çalışmada kullanılan e-sıvının, katılımcıların çoğu için işi yapacak kadar güçlü olmadığı ortaya çıktı (konsantrasyona etki etme yetenekleri yoktu).

KF : Yeni Zelanda çalışmasının yazarları, eski cihazların kullanıldığını kabul etti. Ayrıca Yeni Zelanda'da nikotin içeren likit bulunmadığını da belirtmek gerekir.

Kullanıcılar bunları sadece internet üzerinden yurt dışından alabiliyordu.

Çalışmanın sonuçları makul ve bekleniyordu, ancak e-sigaraları gerçekçi koşullarda test etmek istiyorsak farklı bir metodoloji kullanmalıyız.

Sigara içenlere aroma ve nikotin gücü açısından tercih ettikleri her şeyi kullanma imkanı verin. E-sigaralar gerçek hayatta böyle çalışır ve Yeni Zelanda çalışması, e-sigaraları sigarayı bırakmanın başka bir tıbbi yöntemi olarak ele almanın neden gerçek potansiyellerini büyük ölçüde hafife aldığını gösteren başka bir örnektir.

PLB : Yine de tüm katılımcılar, herhangi bir güçte vaping yaparak sigarayı azalttı. Bu, herhangi bir ikame zararda bir azalma olduğu için hala iyi bir halk sağlığıdır.

KF : Açıkçası bu iyi bir şey. Ama çok daha fazlasını yapabiliriz. İdeal olan, sigarayı tamamen e-sigara kullanımıyla değiştirmektir.

PLB : Nikotinin daha güçlü yanları kullanılırsa ikamede daha büyük başarı olduğu sonucu bir süredir tartışılsa da, bunu destekleyecek bazı resmi kanıtların olması iyidir. Birçok düzenleyici kurum, yalnızca düşük nikotin gücüne sahip e-sigaraların reçetesiz satılması ve reçete bazında daha yüksek olması gerektiğini savunuyor. Bu gerçekleşirse, e-sigaraların sigara içenler için sigara içmeyenlere göre daha az çekici olmasıyla sonuçlanamaz mı?

KF : Nikotin, e-sigaranın kabulü ve etkinliğinde önemli bir rol oynar. Bu, düzenleyici makamlara açıklığa kavuşturulmalıdır ve bence onlar da bunu biliyorlar. Ancak, e-sigaralar icat edilene kadar, 1 mg'lık nikotin seviyelerini (bir tütün sigarasının dumanında bulunur) duymaya alışmıştık. Şimdi yaklaşık 18mg/ml veya daha fazlasını tartışıyoruz. Rakamlar kulağa yüksek gelebilir; ancak, e-sigara kullanıcısı için aşırı doz veya zehirlenme riski yoktur ve araştırmam boyunca buharlaşma hızının herhangi bir soruna yol açmayacak kadar yavaş olduğunu göstermeye çalıştım. Aksine, nikotin iletimi ve emiliminde e-sigaraları daha verimli hale getirmeliyiz. Bu, yeni ürünlerin evriminin ve geliştirilmesinin herhangi bir katı düzenlemeyle engellenmemesinin bir başka nedenidir.

Sıfır Nikotin Elektronik Sigaralarının Etkinliği

PLB : Kanada'da ajansımız Health Canada'nın sıfır nikotinli e-sigaralarla bir sorunu yoktur, ancak nikotin içeren herhangi bir e-sigaraya karşı düşmandır.

Sonuçlarınız göz önüne alındığında, e-sigaraların sigarayla rekabet etme olasılığı en düşük olan tek versiyonunu tanıttıkları iddia edilebilir.

KF : Maalesef böyle bir kararın hiçbir anlamı yok. Sigara içen birinin 0-nikotin sıvısı kullanarak sigarayı bırakmayı başarması nadirdir.

Sağlık yetkilileri, nikotinin sigaraya bağlı hastalıklarda minimum (varsa) uzun vadeli etkisinin olduğunu kabul etmelidir.

E-sigara gibi daha az zararlı bir ürünle uzun süreli nikotin alımını kabul etmek, sigara içme prevalansını azaltmanın ve halihazırda onaylanmış yöntemlerle bırakamayan veya bırakmak istemeyen sigara içenlerin büyük çoğunluğuna sigaradan önemli bir geçiş kapısı sağlamanın anahtarıdır..

http://www.smokesigaraniztr.com/

Alıtıdır.

Related Stories

L O A D I N G
. . . comments & more!